122 lat temu - 14 października 1892 roku - Arthur Conan Doyle wydał zbiór opowiadań „Przygody Sherlocka Holmesa”. Główny bohater do dziś kojarzy się z kraciastą peleryną, fajką i charakterystyczną czapką. Jednak czy właśnie tak wyobrażał sobie detektywa jego twórca? Niekoniecznie…

Okazuje się, że to nie Arthur Conan Doyle włożył Sherlockowi Holmesowi tzw. deerstalker hat na głowę, ale… Hollywood! Stało się to ponad pół wieku po tym, jak na półki angielskich księgarń trafiło pierwsze wydanie „Przygód Sherlocka…”

Był koniec lat trzydziestych. Na planie filmowym spotkali się: Basil Rathbone i Nigel Bruce. Ten pierwszy zagrał Sherlocka. Ten drugi – jego wiernego przyjaciela - doktora Watsona. Za reżyserię odpowiadał Alfred Werker, a za kostiumy Gwen Wakeling.

To ona wpadła na pomysł, aby tytułowego bohatera ubrać tak, jak przedstawił go Sidney Paget – ilustrator "Strand Magazine" w 1904 roku.

- Co kapelusz myśliwego robił w czasach Szerlocka Holmesa na ulicach Londynu? Czemu taki dżentelmen jak on miałby popełniać modowe faux pas, wkładając wiejską czapkę na londyńskie salony?   być może pytano Gwen Wakeling w trakcie kręcenia filmu.

Gwen Wakeling dopięła jednak swego i ubrała filmowego Sherlocka Holmesa w swoją dość absurdalną wizję!

Tak narodziła się legenda. Tak narodził się symbol. Tak narodziła się ikona. Filmowi, teatralni i komiksowi Sherlockowie zmieniali twarze i.. doktorów Watsonów, ale prawie zawsze pojawiali się w tym samym zestawie: peleryna, lupa, fajka i myśliwski kapelusz.

Stereotyp londyńskiego detektywa przełamano dopiero niedawno, w serialu „Sherlock” z Benedictem Cumberbatchem w roli tytułowej. Jednak jest to uwspółcześniona wersja „Przygód Sherlocka…”, a w dzisiejszych czasach detektyw i kapelusz pasują do siebie tak, jak czapka myśliwego do Londynu w czasach literackiego Sherlocka Holmesa…

A może w tym szaleństwie była metoda..? Może nie ma bardziej adekwatnego nakrycia głowy dla detektywa jak właśnie czapka łowcy!?
 

(Photo: Kadry z filmu The Adventures of Sherlock Holmes / Alfred Werker / 20th Century Fox)

LUBISZ MOJEGO BLOGA? POLUB MNIE NA FACEBOOKU! :)