MAGICZNA CZERWIEŃ

Od wieków były oznaką prestiżu i bogactwa. Nosili je rzymscy senatorzy i arystokraci, królowie i papieże (tym ostatnim był Benedykt XVI). Były bohaterami baśni („Czerwone Buciki” Hansa Christiana Andersena”) i nawet jeśli nie występowały w bajkach, przypisywano im magiczne właściwości.

 

Manolo Blahnik, Salvatore Ferragamo, Christian Louboutin – to tylko kilku najsłynniejszych kreatorów obuwia, którzy uwielbiali i wciąż uwielbiają czerwień na kobiecych stopach! Nosiły ją m.in. Sarah Jessica Parker, Audrey Hepburn czy Jennifer Lopez. Jednak wśród gwiazd filmu i estrady była jedna niezwykła postać – właścicielka najbardziej czarujących i czarodziejskich czerwonych butów w historii! To Judy Garland i jej Czerwone Pantofelki z filmowej baśni „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”!

Historia magicznych czerwonych bucików zaczęła się wiosną 1939 roku, w czasie trwania zdjęć filmowych do adaptacji książki L. Franka Bauma w studiu MGM.

ZOOM NA DETAL

Buciki same w sobie nie były niczym nadzwyczajnym. Wykonano je w pracowni Gilbert Adrian, głównego kostiumografa wytwórni. Choć nazwano je „Rubinowymi Pantofelkami” nie miały nic wspólnego z kosztownymi kamieniami. Rubiny były za ciężkie, stąd pomysł, aby kamienie zastąpić cekinami. I tu ciekawostka! Każdy satynowy bucik zdobiony był ponad 2 tys. cekinów! Na potrzeby planu filmowego powstało kilka par. Jedna z nich musiała być o pół rozmiaru większa, aby roztańczona (i tym samym spuchnięta) stopa Judy Garland mogła się w nich zmieścić.

Co ciekawe, pierwsza para pantofelków filmowej Dorotki miała kolor srebrny, nawiązując tym samym do literackiego pierwowzoru. W trakcie kręcenia filmu reżyser George Cukor doszedł do wniosku, że lepiej w kamerze wyglądać będzie jakiś bardziej jaskrawy kolor (film kręcony był nowatorską metodą technikoloru). Przefarbowano więc je na odcień ceglastej czerwieni, która na taśmie filmowej dała efekt pomarańczowo-czerwony.

Czerwone buciki Dorotki to nie jedyna zmiana na planie „Czarnoksiężnika… „ w trakcie kręcenia zdjęć. Początkowo chciano aby rudowłosa Judy Garland nosiła blond perukę. Choć nie wszyscy członkowie produkcji wierzyli w sukces filmu, którego główną bohaterką jest ruda dziewczynka, ostatecznie pozwolili nastoletniej Judy pokazać światu swoje piękne, kasztanowe włosy! Być może pomogły jej w tym magiczne pantofelki…? ;)

GDZIEŚ NAD TĘCZĄ...

Czerwone pantofelki to dziś legenda. Uważane są za jeden z najbardziej kultowych rekwizytów w historii kina. Miały wielu właścicieli, a ich cena na rynku aukcyjnym wciąż rośnie. Wielokrotnie były inspiracją dla filmowych kostiumografów i artystów. Podobnie jak piosenka „Somewhere over the rainbow”…