Był rok 2012, a Natalie Portman pojawiła na czerwonym dywanie w towarzystwie świeżo upieczonego narzeczonego Benjamina Millepieda. Rok wcześniej odbierała Oscara za kreację w „Czarnym łabędziu”. Teraz stawała na oscarowym dywanie w zupełnie nowej roli. Była mamą, a za chwilę miała zostać żoną słynnego choreografa.

Podczas gdy wszyscy oglądali pierścionek zaręczynowy na jej dłoni, ja nie mogłam oderwać wzroku od cudownej czerwonej sukni w drobne, czarne kropki. Kreacja pochodziła z kolekcji Christiana Diora z 1954 roku i została wypożyczona przez aktorkę na oscarową galę z nowojorskiego butiku Rare Vintage.

 

Natalie Portman tego wieczoru wyglądała zjawiskowo i duża w tym zasługa stylistki Kate Young, której udało się połączyć wytworną, wieczorową biżuterię z bardzo wiosenną sukienką.

– Początkowo wybraliśmy z Rare Vintage inną suknię, ale tuż przed galą zadzwoniła do mnie Juliana Carione z butiku i powiedziała: „Mam coś idealnego dla Natalie. Musisz to zobaczyć!” – wspominała Kate Young w jednym z wywiadów. Gdy Natalie ją przymierzyła, idealnie na nią pasowała, nie wymagała żadnych poprawek. To był strzał w dziesiątkę!

Patrząc na zdjęcia, trudno się z tym nie zgodzić. To była kreacja stworzona dla Natalie Nortman, choć w rzeczywistości mogła ją nosić jej babcia… Suknia po raz pierwszy światło dziennie ujrzała w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych. Pochodziła z wiosennej kolekcji Christiana Diora haute couture 1954. Wcięcie w talii, mocno dopasowana góra, rozkloszowana i wielowarstwowa spódnica – to krój typowy dla francuskiego projektanta właśnie z okresu New Look.

 

Jak się okazuje, New Look to moment w historii mody, który idealnie pasuje do Natalie Portman.

- Natalie Portman zakochała się w tej sukience od pierwszego wejrzenia – wspomina Juliana Carione, właścicielka butiku Rare Vintage.

 

Ta kreacja to wielki ukłon w stronę mody vintage i dowód na to, że suknie zaprojektowane przed laty są ponadczasowe. Kropką nad i w tej ponadczasowej, perfekcyjnej stylizacji była biżuteria z kolekcji Harry’ego Winstona i szpilki Charlotte Olympia.

 

Co ciekawe, po tym jak Natalie Portman zwróciła kreację do sklepu, została wystawiona na aukcji, a następnie w ekspresowym tempie kupiona przez anonimowego angielskiego miłośnika vintage za bagatela 50 tysięcy dolarów!