Espadryle - Dolce&Gabbana - Spring / Summer 2015

Espadryle - Dolce&Gabbana - Spring / Summer 2015

Jakie obuwie najbardziej kojarzy Wam się z latem? Japonki, sandałki, klapki? Dla mnie najbardziej wakacyjne są jednak espadryle i właśnie o nich dziś słów kilka w MODOWYCH HISTORIACH.

Kiedy powstały pierwsze espadryle? Możecie wierzyć lub nie, ale kilka tysięcy lat temu! W Muzeum Archeologicznym w Grenadzie znaleźć można pierwowzór espadryli, które najprawdopodobniej liczą sobie cztery tysiące lat!

Zatem jasne jest, że ojczyzną espadryli jest Katalonia! To tutaj w średniowieczu nosili je żołnierze i żeglarze, i to oni rozpowszechnili modę na espadryle po całym kontynencie europejskim, a następnie w Północnej Afryce. Pierwsze espadryle, podobnie jak te współczesne, tworzone były ze sznurka. To właśnie od nazwy trawy esparto, którą najpierw palono, a potem układano z nich podeszwy, powstała nazwa tych wyjątkowo wakacyjnych butów.

Dziś te wiekowe buty mają wiele kolorów, wzorów i kształtów. Kupić je można zarówno w chińskich sklepach, jak w najważniejszych domach mody. Jednak jeśli chcesz mieć espadryle z duszą, musisz zajrzeć do Katalonii! W Barcelonie wciąż działają zakłady, które produkują „sznurkowe buty” od ponad stu lat, bez przerwy!

Sto lat temu chodzili w nich głównie biedni Katalończycy, dziś to hit wybiegów, a każda marka odczytuje trend na espadryle na swój własny sposób. Chanel, Christian Dior, Dolce&Gabbana, Stella McCartney – nie ma chyba domu mody, który nie miałby w swojej ofercie choćby jednej pary espadryli. Komu „katalońskie sznurkowce” zawdzięczają sławę? Nie będę oryginalna, oczywiście kinematografii!

Trend na espadryle zrodził się pod koniec lat czterdziestych kiedy to Lauren Bacall pojawiła się w nich na planie „Key Largo”.

Lauren Bacall - Key Largo

Lauren Bacall - Key Largo

Dziesięć lat później klasyczne czerwone espadryle włożyła Grace Kelly, w scenie otwierającej „Wyższe sfery”.

Grace Kelly - Wyższe Sfery

 

Espadryle najpierw pokochało Hollywood, a potem Paryż! Yves Saint Laurent w latach sześćdziesiątych stworzył własną, bardziej elegancką wersje espadryli – na podwyższonej podeszwie!

Francuski projektant, tworząc swoje „sznurkowe obuwie” nawiązał kontakt z hiszpańską marką Castaner. Do dziś jest to ich znak rozpoznawczy. Podobnie było z firmą Viscata, która kontynuuje po dziś dzień tradycyjną produkcję espadryli. Każda para wykonywana jest ręcznie!

Espadryle Viscata

Espadryle Viscata

Lauren Bacall, Grace Kelly, Audrey Hepburn – te kobiety uwielbiały espadryle, ale „sznurkowe” od początku cieszyły się powodzeniem również wśród mężczyzn.

Espadryle - Policjanci z Miami

Espadryle - Policjanci z Miami

Jednym z najbardziej znanych fanów espadryli był słynny „Policjant z Miami” – Sonny Crockett, grany przez Dona Johnsona. To dzięki niemu Stany Zjednoczone, a następnie cały świat, oszalał na ich punkcie.

Espadryle - Christian Louboutin / Tory Burch / Valentino / Chanel

Espadryle - Christian Louboutin / Tory Burch / Valentino / Chanel

Dziś espadryle noszą naprawdę wszyscy! Młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni, zwykli ludzie i gwiazdy show-biznesu. Blake Lively widywana jest w espadrylach na platformie z kolekcji Christiana Louboutina. Emma Roberts polubiła te z oferty Chanel, a Lenny Kravitz chodzi w „etycznych espadrylach” marki Toms.

Espadryle Toms

Espadryle Toms

Każdy ma swoje własne, dopasowane do temperamentu, espadryle. Ja lubię klasyczne, ze sznurkową podeszwą i materiałowym butem. Lubię wzory i kolory. W ubiegłym roku miałam pasiaste. W tym sezonie przerzuciłam się na meksykańskie kaktusy z kolekcji H&M! Zanim zaprezentuje je w jakiejś wakacyjnej stylizacji w MOJEJ SZAFIE, mały przedsmak!

wakacyjna walizka hawaje miami espadryle h&m

 LUBICIE MOJEGO BLOGA? POLUBCIE MÓJ PROFIL NA FACEBOOKU I INSTAGRAMIE! ZAPRASZAM!