boater vintage hat

Była krótka historia kapelusza panama, a teraz czas na boater! To mniej znany brat słynnego kapelusza, ale jego historia jest równie ciekawa. Boater to kapelusz lekki, słomkowy, z płaską główką i wąskim rondem. Głównie kojarzył się z męską szafą, ale wśród kobiet miał też wiele zwolenniczek.

Doskonale pamięta wiek XIX, ale jego świetność przypadła na pierwszą połowę XX wieku. Nosili go wówczas francuscy żeglarze, włoscy gondolierzy i uczniowie – zarówno ci mali, jak i starsi, a nawet studenci. Był nieodłącznym elementem stylizacji na korcie tenisowym, pikniku czy przyjęciu na świeżym powietrzu.

Jego nazwa wzięła się od słowa boat, czyli łódka. Wszystko dlatego, że właśnie ten rodzaj kapelusza był nieodłącznym elementem stroju żeglarza w pierwszych dekadach XX wieku. Koszulka w paski, flanelowe spodnie i właśnie kapelusz – oto przepis na żeglarza w stylu vintage, który zresztą w późniejszym okresie stal się pierwowzorem wielu projektów Coco Chanel. Pamiętacie kostiumy z filmu „Coco” z Audrey Tautou w roli głównej? Jednym z wykorzystanych w filmie nakryć głowy był właśnie boater hat!

boater hat coco chanel

Jednym z najsłynniejszych fanów boatera był francuski aktor Maurice Chevalier. Po drugiej stronie oceanu modę na boater propagował inny aktor filmów niemych – Harold Clayton Lloyd. Nieśmiały okularnik, z wiecznie zdziwioną miną i przerażeniem w oczach, zawsze pakował się w jakieś tarapaty.

Harold Clayton Lloyd boater hat

Jedną z najsłynniejszych scen z jego udziałem jest ta z filmu „Jeszcze wyżej”, gdy – uczepiony wskazówek wielkiego zegara – zwisa z wieżowca. Oczywiście ma wówczas na głowie boater hat!

Choć żeglarski kapelusz z czasem został wyparty przez panamę, w każdej dekadzie miał swoim wielbicieli. Lubił go Henry Ford, Elton John, a nawet Beatlesi, którzy mieli swój epizod z boaterem w roli głównej ;)

Jednak boater hat nigdy nie był zarezerwowany tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Nosiła go nie tylko Coco Chanel czy jej pierwsze klientki.

madeline bajka

Jedną z najsłynniejszych fanek boatera była… Madeline! Tak, tak, dobrze przeczytaliście! Bohaterka słynnej kreskówki niemal nigdy nie rozstawała się z charakterystycznym słomkowym kapeluszem - podobnie jak tysiące innych dzieci z pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Mi jednak boater hat kojarzy się z opustoszałą plażą, szarówką poranka,  dziećmi biegającymi po białym piasku, z „Piknikiem nad wiszącą skałą” i weneckimi gondolierami. Wreszcie z wyjątkowym obrazem Eduarda Manet 

 

To zdecydowanie najmocniejszy symbol wakacji sprzed lat. Dziś nieco zakurzony, ale wciąż silny. Mam do niego słabość! Wystarczy, że spojrzę na mój boater hat i czuję lato, nawet w środku zimy! Boater hat to element kilku moich stylizacji, które pokazałam na moim blogu. Był elementem VINTAGE OGRODNICZKI, ale też WIOSENNEJ STYLIZACJI ZE SZCZYPTĄ MIĘTY. Szczerze mówiąc, sama nie wiem, która ładniejsza, a Wam która podoba się bardziej?