Co kojarzy się wam z wakacjami, jeśli chodzi o modę? Z pewnością większość z was powie: BIKINI, ale ja mam jeszcze jeden typ. To SZORTY!

Dziś szorty są nieodłącznym elementem wakacyjnej walizki, ale czy tak było zawsze? Momentem przełomowym w ich stosunkowo krótkiej historii były lata siedemdziesiąte. Wszystko za sprawą hitu Jamesa Browna „Hot Pants” z 1971 roku, który miał ogromny wpływ na sprzedaż kusych spodenek w Stanach Zjednoczonych. Tamtego lata szorty stały się poważną konkurencją dla odnoszącej triumfy spódniczki mini. Wróćmy jednak do prawdziwego początku wakacyjnych szortów, czyli lat dwudziestych i trzydziestych.

Wówczas nosiły je tylko gwiazdy Moulin Rouge i kobiety lekkich obyczajów. Jednak na początku lat trzydziestych z najsłynniejszych scen kabaretowych przeniosły się do filmu. Jedną z pierwszych gwiazd srebrnego ekranu, która założyła szorty była Marlena Dietrich. Niebieskie szorty pojawiły się na planie „Błękitnego anioła”, w którym aktorka wcieliła się w rolę szansonistki.

Dwa lata później na założenie krótkich spodenek zdecydowała się ówczesna gwiazda tenisa – Alice Marble, wywołując mały modowy skandal. Czy to szorty sprawiły, że kalifornijskiej tenisistce udało się wygrać kilka wielkoszlemowych turniejów, czy może byt to po prostu talent? Tego już dziś się nie dowiemy, ale pewne jest, że w takim stroju zdecydowanie łatwiej mogła poruszać się po korcie.

Pin up girl w szortach / Albert Vargas

Pin up girl w szortach / Albert Vargas

Szorty to znak rozpoznawczy Alice Marble, ale także Alberta Vargasa. Peruwiański malarz w latach czterdziestych zasłynął serią ilustracji pin-up girls, publikowanych na łamach Esquire. Szorty modelek były tak krótkie, że zaczęto je żartobliwie nazywać „short shorts”. Szortom, które miał na ścianie każdy amerykański żołnierz, mechanik samochodowy czy sprzedawca, Albert Vargas zawdzięcza nie tylko sławę, ale też fortunę. Do dziś jego ilustracje osiągają na aukcjach niebotyczne ceny.

Szorty na okładce Vogue'a - czerwiec 1940

Szorty na okładce Vogue'a - czerwiec 1940

W latach pięćdziesiątych pokochała je Marilyn Monroe, łącząc z plażowym swetrem czy koszulką. Już wtedy były dość kuse, ale prawdziwe „hot pants” miały dopiero nadejść…

Po raz pierwszy termin „hot pants” pojawił się w magazynie „Women’s Wear Daily”, gdzie skojarzono je z równie popularnymi wówczas mini spódniczkami. W latach sześćdziesiątych króciutkie szorty pojawiły się w kolekcjach Mary Quant, Andre Corregesa i wreszcie Christiana Diora. Stopniowo zdobywały ulice wielkich miast. Tworzone z bawełny, dżinsu, skóry, a nawet wełny noszone były „w towarzystwie” kolorowych rajstop i kozaków.

Szorty w latach sześćdziesiątych

Szorty w latach sześćdziesiątych

Prawdziwy bum na szorty rzeczywiście przyszedł wraz z początkiem lat siedemdziesiątych. W tym samym czasie, gdy James Brown podbijał światowe listy przebojów hitem „Hot Pants”, dziewczynom w szortach po raz pierwszy w historii pozwolono wejść na tor wyścigów konnych w Ascot!

Catherine Bach w serialu "The Dukes of Hazzard"

Catherine Bach w serialu "The Dukes of Hazzard"

W latach osiemdziesiątych szorty pokochały młode piosenkarki hip-hop, które nosiły je z bomberkami, kolczykami maxi i sztucznymi paznokciami. Popularne dziś na całym świecie dżinsowe szorty swoją sławę zawdzięczają Catherine Bach, która właśnie w nich pojawiała się na planie serialu „The Dukes of Hazzard”.

Po małej przerwie szorty powróciły do łask na początku lat dziewięćdziesiątych za sprawą innej bohaterki – Lary Croft. Kto nosi je dzisiaj? Chyba wszyscy! Wielkimi miłośniczkami szortów są: Rihanna, Beyonce czy słynna fanka stylu vintage Taylor Swift.

szorty audrey hepburn

 

Ja osobiście bardziej od króciutkich hot pants wolę te skromniejsze, w stylu Audrey Hepburn, ale z pewnością jest wiele dziewczyn, które jeszcze w tym sezonie zdecydują się na „gorące spodenki”, o których przed laty śpiewał James Brown...