panama hat spring 2015

Symbol lata, egzotycznych wakacji i kultowej, filmowej elegancji, czyli PANAMA. Oto modowa historia tego słomkowego kapelusza!

PANAMA może kojarzyć się wam z Kanałem Panamskim, ale czy tam właśnie szukać powinniście początków jego istnienia? Otóż, nie! Prawdą jest, że północnoamerykańscy inżynierowie i robotnicy, pracujący przy projekcie, nosili ten kapelusz, ale jego ojczyzną jest Ekwador. To stamtąd na początku XX wieku przypłynęły do Stanów Zjednoczonych pierwsze palmowe kapelusze i w niedługim czasie stały się przebojem!

Historia kapeluszy wyrabianych z liści palmowych sięga XII wieku i zanim jeszcze Kolumb odkrył Amerykę, był popularnym nakryciem głowy wśród Inków! Kapelusz wytwarzany jest z włókna specjalnej palmy „iraca”., które jest bardzo elastyczne i dzięki temu panamę można po zdjęciu z głowy bez problemu zwinąć w rulonik i schować na przykład do kieszeni lub wakacyjnej walizki.

Stworzenie jednego kapelusza wymaga wyjątkowych umiejętności i zaangażowania co najmniej kilku osób. Najpierw tkacz wyplata kapelusz, potem układa go rematador, a cortador starannie obcina brzytwą wszystkie wystające słomki. Na końcu apaledor odpowiada za końcowy wynik, zmiękczając włókna i nadając kapeluszowi ostateczny kształt.

Ważną datą w historii panamy był rok 1836 kiedy to w ekwadorkim mieście Cuenca otworzono słynną fabrykę kapeluszy. Fabryka produkuje panamy nieprzerwanie od niespełna 200 lat! To największa fabryka produkująca ekwadorskie kapelusze, ale równie popularne – głównie ze względu na jakość – jest miasto Montecristi.

Jasny jak nadmorski piasek kolor i jedwabna, czarna tasiemka – oto znaki rozpoznawcze typowej panamy. Nie byłby dziś tak rozpoznawalny gdyby nie Theodore Roosvelt, który w 1906 roku został sfotografowany właśnie w tym nakryciu głowy. Fotografia trafiła do prasy, a niedługo potem ekwadorska panama stała się niezbędnikiem wakacyjnej walizki każdego Amerykanina, a potem również Europejczyka. Nosili je Winston Churchill, Harry Truman i wreszcie Gary Cooper oraz Humphrey Bogart.

"Przeminęło z wiatrem"

"Przeminęło z wiatrem"

Panama pojawiała się w wielu filmach, od początku istnienia kinematografii. „Casablanca”, „Przeminęło z wiatrem” czy wreszcie „Hannibal” – to tylko kilka planów filmowych, na których "zagrał" ekwadorski kapelusz.

Ten wakacyjny element garderoby kojarzy się jednak nie tylko z hollywoodzkimi gwiazdami, ale również z pisarzami. Mark Twain, Truman Capote czy Ernest Hemingway – to znani fani panamy. Dziś noszą je chyba wszystkie gwiazdy i choć typowy ekwadorski kapelusz ma dość męski charakter uwielbiają go również kobiety . Kate Moss, Keira Knightley czy Cameron Diaz – to współczesne gwiazdy, które chętnie chodzą w panamie. Ja również się do nich zaliczam. Choć moja panama jest już lekko podniszczona, naprawdę żal mi się z nią rozstać…

LUBICIE MOJEGO BLOGA? POLUBCIE MÓJ PROFIL NA FACEBOOKU I INSTAGRAMIE! ZAPRASZAM!