Fragonard - wspomnienie paryskich wakacji
fragonard marche aux fleurs

Dawno, dawno temu, krótko po pierwszej wojnie światowej w miasteczku Grasse na południu Francji powstało niezwykłe miejsce. Jego założycielem był Eugene Fuchs, która postanowiła właśnie tam otworzyć pierwszą perfumerię, kuszącą turystów Francuskiej Riwiery zapachami z różnych zakątków Francji. Perfumerię nazwała nazwiskiem wybitnego malarza, pochodzącego właśnie z Grasse, Jeana-Honore’a Fragonarda. Tak powstała perfumeria, która od 1926 roku tworzy zapachowe kompozycje rozpoznawalne na całym świecie.

butiki fragonard

Pierwszy raz spotkałam się z Fragonard, podróżując po Paryżu. Kompletnie nie znając historii tego miejsca, zajrzałam do ich perfumerii na paryskim Montmartre i… zakochałam się od pierwszego wejrzenia!

Jedni o Fragonard mówią, że produkuje podróbki, inni, że jest prawdziwą francuską perfumerią. I jedni, i drudzy bliscy są prawdy. Fragonard to miejsce, które dziś komponuje zapachy dla wielkich marek modowych. To w laboratoriach Fragonard powstają zapachy, które potem stają się rozpoznawalne przez miliony ludzi. Jednocześnie, Fragonard sprzedaje te same, stworzone przez siebie kompozycje zwykłym klientom, nie podając docelowej nazwy perfum, we własnych opakowaniach. Oczywiście to wielka tajemnica…

fragonard montmartre

Obecnie w ofercie Fragonard znaleźć można ponad 80 zapachów, a obok nich również mydła i zapachowe kosmetyki do pielęgnacji. Długo zastanawiałam się, który zapach chcę kupić w perfumerii Fragonard i zabrać ze sobą do Polski. Wreszcie wybór padł na Marche Aux Fleurs, czyli targ kwiatowy.

fragonard marche aux fleurs

Co znajdziecie na tym targu? Całą kolekcję kwiatów, podsyconą świeżym aromatem melona i słodko-cierpką wonią czarnej porzeczki. Do tego szczypta pachnącego groszku, wiosennych konwalii, jaśminu oraz kwiatu pomarańczy. Wycisza się brzoskwinią i piżmem.

fragonard marche aux fleurs

Marche Aux Fleurs to pochwała delikatności i subtelności. Używam go wtedy, gdy nie mam ochoty na mocne zapachy albo chcę przypomnieć sobie zapach paryskich ogrodów. Jeśli kiedyś wybierzecie się do Paryża lub Mediolanu i traficie na królestwo Fragonard, zajrzyjcie koniecznie.

Moim zdaniem zapachowe i smakowe prezenty to najlepsza pamiątka z wakacji!

Cena: 75 zł / 50 ml