LIZBONA I WZORZYSTY WILLIAM MORRIS

Lizbona jest jak cebula – ma wiele warstw, wiele wymiarów, trwa i zmienia się w wielu czasach jednocześnie. Wszystko w niej jest piękne, nawet to co teoretycznie brzydkie. Wszystko zachwyca i czaruje, przyciąga jak magnes, hipnotyzuje niczym azulejos. Lizbona wykaflowana kolorowymi płytkami sama jest jak najpiękniejsza z nich. To mała galaktyka zamknięta w czasie i przestrzeni, tętniąca teraźniejszością, grająca i wyśpiewująca przeszłość, kalejdoskop ludzkich nadziei na przyszłość. 

podroz do lizbony style

Kto nie był w Lizbonie, nie zrozumie nigdy, czym jest czas – wielowymiarowy, zagmatwany, nieokiełznany. Sączący się w zakręconych uliczkach Alfamy, pędzący z tłumem turystów, melodyjny jak trasy lizbońskich tramwajów, leniwy jak słoneczne popołudnia stojących w oknach Portugalczyków, cichnący na chwilę o zmierzchu w rytm piosenki z ulubionej telenoweli.


W tym wyjątkowym mieście kawałek mojej szafy, którą poszerzyłam tuż przed wyjazdem do Portugalii o nową sukienkę - wzorzystą jak portugalskie kafle, sukienkę – perełkę, sukienkę – tancerkę lubiącą ruch, wiatr i podróże. To projekt z limitowanej kolekcji H&M x William Morris. Gdy zobaczyłam ją w sklepie, po prostu nie mogłam nie kupić. Słynny wzór z tapety jednego z największych wzorzystów w historii sztuki idealnie pasował do mojej portugalskiej walizki. Choć William Morris był Anglikiem, z pewnością spodobałyby mu się lizbońskie azulejos.

 Processed with VSCO with c8 preset

Ten przedstawiciel prerafaelitów wierzył w przyjście Złotego Wieku, w którym świat tworzyć będą nie bogaci przemysłowcy, ale artyści. Patrząc na piękno jesiennej Lizbony, tysiące kafelków mieniących się w słońcu, kolory, skrawki sztuki, witryny, gesty, uśmiechy – mam wrażenie, że tutaj – w Lizbonie – jego marzenie jest bliskie spełnienia…

 Processed with VSCO with c8 preset

Wśród skrawków lizbońskiego piękna sukienka Williama Morrisa, którą "ozdobiłam" boho kapeluszem, żakardowymi lordsami i skórzaną listonoszką Crosnabag.

 Processed with VSCO with c8 preset

Jeszcze tylko złote okulary z kolekcji Sirene oraz pierścionek – kwiat z kolekcji Boho Swing. Ostatnie muśnięcie pędzlem to złote kolczyki z kolekcji H&M – kropla różowego złota.

 Processed with VSCO with c8 preset

Zajrzyjcie razem ze mną i moją szafą do pięknej Lizbony!

Sukienka – H&M x William Morris

Kolczyki – H&M

Listonoszka – Crosna Bag

Żakardowe lordsy – Mango

Apaszka – vintage

Pierścionek – Boho Swing

Okulary przeciwsłoneczne – Sirene

Kapelusz - Parfois